Preloader

Viliam Mruškovič

Životopis

Narodil som sa 19.9.1966 v Trstenej na Orave v učiteľskej rodine. Po skončení gymnázia som pokračoval v štúdiu na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici odbor Výtvarná výchova – Slovenský jazyk. Štúdium som zameriaval viac na výtvarné umenie a ho ukončil diplomovou prácou súborom krajinomalieb. Po skončení štúdia som pracoval na pozícii vedúceho oddelenia propagácie v Dome detí a mládeže, vo vydavateľstve, v grafickom štúdiu a ako vedúci výtvarného oddelenia na Základnej umeleckej školy v Turčianskych Tepliciach. Počas práce som rozbiehal vlastné grafické aktivity a pri ich väčšom objeme som musel školu opustiť a tvoriť na živnosť.

Práca

Intenzívne som rozbiehal výtvarné aktivity po skončení štúdia, ale okolnosti a práca grafika neumožňovali ďalej rozvinúť naplno umelecké aktivity. Venoval som sa komerčnej grafike a vydavateľskej činnosti. Pravidelne som graficky upravoval knižné tituly pre vydavateľstvá a vydával vlastné knihy. S karikaturistom Brunom Horeckým som v roku 1998 založil celoslovenský detský časopis Fľak. Po celý čas som sporadicky niečo tvoril. Venujem sa hlavne maľbe krajiny. Príroda Slovenska je nádherná a je to nevyčerpateľný zdroj námetov pre výtvarníka. Od roku 2014 som začal vystavovať a intenzívnejšie presadzovať svoje výtvarné aktivity.

Môj štýl

Obľúbené mám dve výtvarné techniky. Maľbu špachtľou akrylovými farbami, kde využívam ladenie farieb na podtrhnutie charakteru zobrazovaného motívu. Maľujem impulzívne, snažím sa rýchlo zachytiť atmosféru z prežitého zážitku v krajine, alebo pekných vecí. Druhou technikou, je nanášanie hrubých vrstiev hmoty (cementu) na plátno, ktorou vytváram reliéf pri zachytávaní plánov a detailov krajiny. Tento reliéf dotváram farbou a na dotvorenie nálady používam aj reflexné farby, metalické speje a plátkové zlato. Keďže sa výraz obrazov mení zmenou osvetlenia, vrhanými tieňmi štruktúr a leskom metalických plôch, ich reprodukcia nedosahuje úroveň osobného zážitku.

Výstavy

27. apríla 2019 - Žilina

Výstava AMILEN FASHION SHOW v Hoteli Holliday Inn****24. mája 2018 - Žilina

Výstava Moja krajina II. v Hoteli Dubná Skala****27. marca 2018 - Žilina

Výstava vo veľkej sále Konzervatória v rámci koncertného podujatia Jarné jazzové dni Žilina1. február - 15. marec 2018 - Bratislava

Výstava Moja krajina v Hoteli Devín****11. júla - 19. septembera 2017 - Bratislava

Spoločná výstava s medzinárodnou účasťou ArtMix v Audi Gallery14. jún - 18. jún 2017 - Bazilej, Švajčiarsko

Účasť na projekte The Artbox Project31. mája - 31. júla 2017 - Studené

Samostatná výstava Moja krajina I. v RVS klube Studené26. apríla - 30. mája 2017 - Bratislava

Samostatná výstava Moja krajina I. v Kerametale1. marca - 14. apríla 2017 - Bratislava

Spoločná výstava Jarný ArtMix v Audi Gallery1. apríla -30. apríla 2015 - Banská Bystrica

Samostatná výstava Krainky v Národnej opere1. apríla - 25. septembra 2014 - Brno, Česká republika

Samostatná výstava KrajinoblúdenieKontakt

Ak potrebujete akékoľvek informácie, neváhajte a napíšte mi.

Adresa

Frana 16, 036 01 Martin

Slovak republic

00421 905 520 370

Napíšte mi!